Alpaka to jedno z najbardziej urodziwych zwierząt, jakie można spotkać. Jest bystra, wrażliwa, a przy tym łagodna i przyjacielska. Jest znakomitym towarzyszem człowieka - zwłaszcza dzieci. Pozwala się karmić, głaskać i przytulać. Nie bywa agresywna i można jej zawsze zaufać. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest wspaniałym terapeutą.

Alpaki znane są z posiadania miękkiego i delikatnego futra, które jest hipoalergiczne. Alpakoterapia to terapia, która jest nastawiona na działanie na strefę psychiczną - skierowana z jednej strony do dzieci z zaburzeniami rozwoju, a z drugiej do osób dorosłych z problemami społecznymi. Dzieciom z zaburzeniami (m.in. autystycznym, z zespołem Downa, czy ADHD) pozwala się wyciszyć, uspokoić i zapanować nad lękami.