Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu.

 

 

 

List intencyjny

Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów stał się rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka, korzystnie wpływa na samopoczucie oraz na proces uczenia się, sprzyja lepszej koncentracji. Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie, w tym aktywność fizyczną uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności, bardzo ważne przy tym jest wsparcie udzielane szkołom przez organy służby publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. W celu wsparcia przedsięwziętej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą Roku Szkoły w Ruchu zawiązuje się Koalicję na rzecz rozwoju i upowszechniania aktywności fizycznej wśród uczniów.

 

 

Drodzy Rodzice!

Nasze przedszkole włączyło się do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej
„Ćwiczyć każdy może”
organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Wszystkich Państwa zapraszamy do zapoznania się z regulaminem akcji.

Więcej informacji pod adresem http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/

Jednym z warunków przystąpienia do akcji jest uzyskanie od Państwa zgody na nieodpłatne używanie, obróbkę, powielanie i wielokrotne rozpowszechnianie, wyłącznie na potrzeby akcji „Ćwiczyć każdy może” (dalej jako: „Akcja”) w ramach Roku Szkoły w Ruchu 2013/2014, wizerunku i wypowiedzi Państwa dziecka, utrwalonych jakąkolwiek techniką, na wszelkich nośnikach, a także zgody na nieodpłatne używanie, wykorzystanie i rozpowszechnianie Państwa wizerunku oraz Państwa wypowiedzi, utrwalonych jakąkolwiek techniką, na wszelkich nośnikach (w tym w postaci fotografii i dokumentacji filmowej, lub dźwiękowej) przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w akcji „Ćwiczyć każdy może” w ramach Roku Szkoły w Ruchu 2013/2014.

 

KILKA SŁÓW O OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

 

I.            Cel akcji

Minister Edukacji Narodowej przyznaje tytuł „Szkoła w Ruchu” szkołom albo „Przedszkole w Ruchu” przedszkolom, które podejmą działania na rzecz aktywności fizycznej.

II.          Postanowienia Ogólne akcji „Ćwiczyć każdy może”

Zasady przyznawania tytułu

Tytuł stanowi wyróżnienie dla szkół i przedszkoli, które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej.

Tytuł może być przyznany szkołom i przedszkolom, które wezmą udział w Akcji „Ćwiczyć każdy może” i spełnią wymagane kryteria.

 

„Ćwiczyć każdy może”
Jako przedszkole podejmujemy następujące działania na rzecz aktywności fizycznej i promowania zdrowego stylu życia.

1. Organizujemy ciekawe zabawy i zajęcia ruchowe we wszystkich grupach.
2. Prowadzimy zajęcia edukacyjne na temat zdrowego odżywiania.
3. Promujemy zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w przedszkolu i na powietrzu.
4. Angażujemy całą społeczność przedszkola do zabaw i ćwiczeń ruchowych w tym środowisko rodzinne.
5. Chcemy doskonalić swoje umiejętności w zakresie kultury fizycznej oraz zdrowego odżywiania.
7. Podejmiemy współpracę z instytucjami lokalnymi.

Podczas powyższych działań korelujemy wszystkie treści podstawy programowej.

 


IX Międzyprzedszkolna Spartakiada Sportowa

Jak co roku w czerwcu odbyła się Międzyprzedszkolna Spartakiada Sportowa, której organizatorem jest nasze przedszkole. Głównym celem imprezy było propagowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Przed rozpoczęciem rywalizacji maluchy złożyły uroczyste przyrzeczenia uczestniczenia w zabawie w duchu fair play. Po zapaleniu znicza i złożeniu ślubowania przez zawodników, nastąpiło uroczyste otwarcie spartakiady, które ogłosił Zastępca Prezydenta do spraw społecznych pan Jerzy Wolski. W międzyczasie swoje programy artystyczne zaprezentowały również przedszkolne cheerleaderki, które tańczyły do muzycznych hitów oraz absolwent naszego przedszkola wraz z partnerką, którzy zaprezentowali nam tańce klasyczne. Choć walka w konkurencjach była zacięta, to ostatecznie wygranymi byli wszyscy uczestnicy spartakiady. Były medale, upominki i wielka radość dzieci oraz kibiców.

Zawodnikom gratulujemy zwycięstwa i udanego występu i do zobaczenia za rok na kolejnej Spartakiadzie.


 


Podsumowanie akcji


Zabawy ruchowe na plaży


Zabawy ruchowe na ścieżce zdrowia

W parku nadmorskim w dzielnicy uzdrowiskowej znajduje się ścieżka zdrowia. Przyrządy do wykonywania ćwiczeń oraz  tablice instruktażowe postanowiły przetestować nasze przedszkolaki. Warto wspomnieć, że ścieżka jest nowoczesna i posiada certyfikat Ministerstwa Zdrowia.


Dostosowanie form i zadań ruchowych do potrzeb i możliwości dziecka w wieku przedszkolnym


Przygoda na dwóch kółkach – wycieczka rowerowa z rodzicami

Dnia 22 marca została zorganizowana wycieczka rowerowa szlakiem nadmorskim dla rodziców i dzieci w ramach akcji „Szkoła w ruchu”, ponieważ jesteśmy przedszkolem promującym zdrowy i aktywny styl życia. Wyposażeni w rowery i kamizelki odblaskowe zebraliśmy się przy kortach tenisowych już z samego rana. Pani dyrektor przedstawiła plan wycieczki oraz miejsce docelowe, którym było Podczele. Po drodze robiliśmy małe przystanki, by chwilę odpocząć i podziwiać piękno nadmorskiego krajobrazu oraz poszukiwać oznak wiosny. Cały nasz peleton wzbudzał ogromne zainteresowanie, a mijani ludzie patrzyli na nas z zazdrością i pozdrawiali. Zadowolone dzieci wraz z rodzicami umawiali się już na następny rajd. To wydarzenie na pewno będziemy wspominać z uśmiechem. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w sportowej imprezie mimo wolnego dnia.


W poszukiwaniu wiosny

W połowie marca ,,Koło sportowe” zorganizowało gry i zabawy ruchowe w plenerze. Wykorzystując walory Kołobrzegu wybraliśmy się na plac zabaw znajdujący się w pobliżu pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Budząca się do życia wiosna, czyste niebo, słońce w zenicie i świeże powietrze określiły nasze wysiłki motoryczne. Obserwując przebiśniegi, słuchając śpiewu ptaków cieszących się z wiosny maszerowaliśmy szczęśliwi przez nadmorski park. Po ćwiczeniach pełnych energii, w towarzystwie pięknego słońca powróciliśmy do przedszkola.


 

Trening mini piłki nożnej w Hali Milenium

 Dnia 5.03.2014 dzieci z Koła Sportowego wzięły udział w treningu mini piłki nożnej. Trening odbył się w tak zwanych ,,klatkach” znajdujących się w Hali widowiskowo-sportowej  ,,Milenium” w Kołobrzegu. Celem zajęć był rozwój ruchowy dzieci oraz upowszechnienie aktywności fizycznej wśród  przedszkolaków. Mali sportowcy zapoznali się z   piłką nożną jako dyscypliną sportu. Gry i zabawy ruchowe z piłkami zostały zakończone wspólnym meczem. Po  zakończeniu zajęć  radosne   i uśmiechnięte  dzieci  wróciły do przedszkola.


Zabawy dowolne na placu zabaw

Po co dziecku zabawa na placu zabaw?? Otóż place zabaw spełniają wiele bardzo ważnych funkcji: są na świeżym powietrzu, są świetnym pomysłem na spędzanie czasu wolnego, sprawiają dzieciom wiele radości, zachęcają do aktywności fizycznej, która jest niezbędna w procesie wzrostu i wzmacniania układu kostnego oraz mięśni. Dziecko przebywając na placu zabaw uczy się funkcjonowania w grupie rówieśników, a także nawiązywania relacji. Przy okazji dzieci mogą doświadczyć wielu uczuć, nie tylko pozytywnych, ale też negatywnych. W zatem place zabaw stwarzają okazję do treningu umiejętności społecznych, dzieci uczą się współpracy, współzawodnictwa i kreatywności. Uczą się również kontrolować własne ciało, ćwiczą równowagę i koordynację oraz planowanie swoich ruchów. A do tego, że zabaw na placu jest doskonałą okazją do pozytywnego spożytkowania czasu wolnego chyba nie trzeba nikogo przekonywać.


Sport to jest to!!

Miłości do sportu warto uczyć dzieci od pierwszych dni ich życia. Dlaczego? Bo regularny ruch daje maluchowi odporność (fizyczną i psychiczną), podnosi wiarę w siebie, a także wpływa na szybszy rozwój. Mali sportowcy są bardziej radośni. Przedszkolaki bardzo lubią swobodnie bawić się w bliskim kontakcie z przyrodą, na świeżym powietrzu, w miejscu zacisznym i bezpiecznym czyli w ogrodzie przedszkolnym. Szczególnie wiele frajdy sprawia im jazda na hulajnogach, traktorach czy gokartach, która rozwija ogólną sprawność ruchową oraz ćwiczy koordynację. Podczas jazdy na gokartach i traktorach dziecko uczy się umiejętności opanowania ruchu, opanowania równowagi, umiejętności hamowania oraz umiejętności skrętu.


Sportowa przygoda z historią

Dnia 13.03.2014 r. dzieci z ,,Koła sportowego” udały się pod Pomnik walk o Kołobrzeg znajdujący się w parku naprzeciw Poczty głównej. W drodze pod pomnik towarzyszyły nam zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Wykorzystując małą architekturę oraz place zabaw wzbogaciliśmy nasze doświadczenie i przeżycia ruchowe. Pod pomnikiem, zapalając znicze, uczciliśmy pamięć o żołnierzach poległych w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu w marcu 1945 roku. Do przedszkola wróciliśmy szlakiem kołobrzeskiej zabytkowej architektury (Gmach Poczty, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia – dawniej Łaźnia Miejska, Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima).

 


Zabawy ruchowe z Mikołajem

6 grudnia odwiedził nas Mikołaj – to chyba najbardziej wyczekiwany gość w całym roku. Już od samego rana przedszkolaki nadsłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Wszyscy byli ciekawi czym przyjedzie, bo przecież nie ma u nas śniegu? Ku wielkiemu zaskoczeniu nasz Mikołaj przyjechał…na hulajnodze!!! Po spotkaniu ze wszystkimi dziećmi Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnych zabaw ruchowych. Było przeciąganie liny, skoki naprzemienne, chodzenie po linie z utrzymaniem równowagi oraz zabawy na sali gimnastycznej.

 


Bal karnawałowy z Babcią i Dziadkiem

21 stycznia Babcie i Dziadkowie przybyli na wielki bal karnawałowy z okazji ich święta. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym przedstawionym przez dzieci w sali. Wyśpiewano wiele piosenek o Babci i Dziadku, które bardzo się podobały. Po występach dzieci zaprosiły swoich gości na bal karnawałowy. Dzieci w bajkowych strojach wspaniale bawiły się i tańczyły ze swoimi Dziadkami.

 


„Pobaw się ze mną” – zajęcia gimnastyczne prowadzone metodą Weroniki Sherborne

(…) wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby: potrzebują czuć się we własnym ciele, jak w domu, oraz umieć nawiązywać relacje
Weronika Sherborne, 1990

Genialność metody Weroniki Sherborne polega na jej prostocie i naturalności. Ruch rozwijający wywodzi się z naturalnych zabaw ruchowych dzieci z rodzicami zwanych popularnie baraszkowaniem. System ćwiczeń ma zastosowanie we wspomaganiu i stymulowaniu rozwoju dziecka oraz w terapii zaburzeń rozwoju emocjonalnego, umysłowego, ruchowego i fizycznego. W założeniu metody leży kształcenie świadomości własnego ciała i usprawnianie ruchowe, świadomości przestrzeni i działanie w niej, dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu. Dziecko poznaje więc własne ciało i przestrzeń, która je otacza, spotyka w niej innego człowieka, uczy się współpracować w niej najpierw z jednym partnerem w parach, potem w trójkątach, a wreszcie z całą grupą. Podczas kontaktu z drugim człowiekiem uczy się opiekować drugą osobą.


 Zajęcia gimnastyczne z przyborami

„Gimnastyka to podstawa, sport dla zdrowia ważna sprawa”. Nasze przedszkolaki wiedzą o tym doskonale. Dlatego też każdego dnia ćwiczą wykorzystując do tego różne przybory i sprzęty. Tym razem były nimi woreczki i szarfy.

 


 Zabawy z wykorzystaniem sprzętu Novamus

Dzieci z grupy „Krasnoludki” tym razem bawiły się na Sali gimnastycznej wykorzystując sprzęt Novamus. Dzieci ćwiczyły również równowagę, skoki na piłkach oraz rzuty piłką do kosza.

 


Zawody sportowe ,,Nutek” z zaprzyjaźniona grupą z Przedszkola nr 3.

Przed feriami, w naszym przedszkolu gościliśmy dzieci z grupy ,,Pszczółki” z Przedszkola nr 3. Wykorzystując atut naszej dużej sali gimnastycznej przygotowaliśmy zawody sportowe. W myśl powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” chcemy przyczyniać się do jak największego rozwijania sprawności ruchowej u dzieci. Organizując zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z pięcio i sześciolatkami można zauważyć, że wprowadzenie do ćwiczeń elementów współzawodnictwa zachęca je do osiągania lepszych wyników, pobudza ich ambicje a sprzyjają temu okrzyki, pochwały, doping.

 


 Aktywność fizyczna przedszkolaka

Gry i zabawy ruchowe to bardzo lubiana przez dzieci w wieku przedszkolnym forma aktywności ruchowej. dzieciom starszym dużo frajdy sprawiają wszelkie ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu oraz organizowane tory przeszkód.

 


Europejski Tydzień Sportu w naszym przedszkolu

W dniach 19-23 maja 2014 w całej Polsce trwał EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU.

Nasze przedszkole również wzięło udział w tym przedsięwzięciu i postanowiło uczcić to święto sportu. Dopisała nam pogoda dlatego też wszystkie zaplanowane zajęcia ruchowe odbyły się na świeżym powietrzu.

Przedszkolaki malowały kredą po chodniku i miały okazję przypomnieć sobie starą ale jakże fajną grę w klasy. Skakały na skakankach, piłkach oraz uczyły się kręcić hula – hop.

Odwiedził nas również znany sportowiec wielokrotny medalista mistrzostw Polski wicemistrz Europy w zapasach, pan Tomasz Szczerek z kołobrzeskiego klubu „Szczerek Fight Team”. Pan Tomasz przeprowadził z naszymi przedszkolakami profesjonalną rozgrzewkę oraz zawody sportowe, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

Jak wiadomo dzieci uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Na terenie naszego przedszkola znajduje się plac zabaw, z którego dzieci bardzo lubią korzystać. Czują się tam bezpiecznie i radośnie, nie mają czasu na nudę, ponieważ zawiera on wiele sprzętów. Przedszkolaki podczas zabaw na podwórku ćwiczyły rzuty do celu, kozłowanie piłki, wspinaczki na drabinki, jeździły na traktorach, hulajnogach, skakały na dmuchanym zamku oraz na trampolinie.

Dzieci z naszego przedszkola aktywnie spędzały czas na podwórku również podczas zabaw zorganizowanych. Wspólnie bawiły się pokonując tory przeszkód oraz uczestnicząc w potyczkach sportowych. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzach.

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, bawiły się korzystając z chusty animacyjnej oraz puszczały bańki mydlane. Pogoda sprzyjała, więc ruch na powietrzu był dla wszystkich dzieci samą przyjemnością.