Piramida Żywienia Przedszkolaka

 

 

Piramida żywienia składa się z różnych pięter, na których zamieszczono odmienne grupy produktów spożywczych. Każda z tych grupa jest zupełnie inna, zarówno pod względem walorów smakowych, jak również wartości odżywczej. Żadna z grup produktów spożywczych nie może w pełni pokryć zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Tylko dieta urozmaicona – zawierająca produkty z poszczególnych pięter piramidy żywienia – zapewni Twojemu dziecku zdrowie, energię i prawidłowy rozwój. Postaw na urozmaicenie!

Nasze przedszkole w ramach kształtowania u dzieci świadomości zdrowotnej przystąpiło do realizacji ogólnopolskiej akcji „Piramida żywienia przedszkolaka”.

Celem naszych działań jest przekazanie dzieciom i rodzicom odpowiedniej wiedzy w zakresie prawidłowego odżywiania się i wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

 

Zachęcamy rodziców do odwiedzania strony internetowej www.zdrowyprzedszkolak.pl i zapoznania się z zasadami piramidy zdrowego odżywiania.

 DEKALOG ŻYWIENIA DZIECI

  1. Zaplanuj 4-5 posiłków (wśród nich przynajmniej jeden ciepły);
  2. W głównych posiłkach powinno być źródło pełnowartościowego białka (np. mięso/ryba/wędlina/jajko);
  3. Włącz do diety produkty zbożowe, takie jak; grube kasze, naturalne płatki oraz ciemne pieczywo;
  4. Każdego dnia pamiętaj o mleku i jego przetworach;
  5. Zwiększ spożycie ryb i świeżych warzyw;
  6. Ogranicz spożywanie słodyczy i napojów gazowanych oraz unikaj żywności typu „fast-food”;
  7. Unikaj potraw smażonych, wybieraj gotowane, duszone, pieczone w folii;
  8. Ogranicz sól i wysokoprzetworzoną żywność;
  9. Wybieraj dobrej  jakości tłuszcz roślinny i masło;
  10. Wybieraj zdrowe napoje dla dziecka, szczególnie zalecana jest woda.

W ramach prowadzonych zajęć i zabaw dydaktycznych programu zdrowotnego „Piramida żywienia” dzieci zapoznały się z wyglądem piramidy oraz omówiły, jakie konkretne produkty należy spożywać i w jakich ilościach. Następnie same zaprojektowały swoje piramidy zdrowego odżywiania, a efekt końcowy tej współpracy grupowej przedstawiamy poniżej.

no images were found