21 wizyt PostHeaderIcon Spotkanie adaptacyjne

Szanowni rodzice oraz opiekunowie dzieci nowo przyjętych do PM nr 1              w Kołobrzegu!

Dnia 28.08.2020 r. (piątek) w godzinach 13.00- 14.00, odbędzie się spotkanie adaptacyjne dzieci wraz z rodzicami z wychowawcą i nauczycielami grupy Sówki.

Prosimy o zachowania wszystkich środków bezpieczeństwa.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstami dotyczącymi adaptacji dziecka w przedszkolu:

ADAPTACJA

Zatroskani, zaniepokojeni, kochani Rodzice!

Czas oswoić się z faktem, że przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy towarzystwo mamy i taty przestaje wystarczać.

Smutna prawda? Ależ skąd! To dobra wiadomość. To pierwszy bardzo ważny, milowy krok w społecznym rozwoju Waszego dziecka. To czas, kiedy możecie sobie minimalnie „odpuścić”. Ale odpuścić co?

Odpuścić odgrywanie tysiąca ról, w jakie się dotychczas wcielaliście, aby nauczyć i przygotować Waszą pociechę do zgodnego życia wśród ludzi. Mama i tata nie zastąpią rówieśników z ich naturalną spontanicznością i sposobem reagowania. Mama nie wcieli się w najlepszą koleżankę córeczki, z którą będzie godzinami fruwać jak ulubiony konik z brokatowymi skrzydłami, a tata nie zdoła naśladować kolegów, z którymi Wasz syn najchętniej jeździłby autkami na kolanach, po dywanie. To miejsce, które łączy zabawę, naukę, beztroskę i szeroko rozumiane współdziałanie. To tam dzieci się uczą, jak żyć wśród ludzi! To najważniejsze i zarazem najpiękniejsze miejsce, do jakiego Wasze dziecko może uczęszczać.

Dzieci są znakomitymi psychologami, są obserwatorami. Potrafią wyczuwać Wasze samopoczucie, ich nastroje oddają atmosferę domu, z którego przychodzą.

Dzieci się nie kamuflują, bo nie wiedzą, że tak można, nie mają jeszcze wykształconej umiejętności, która pozwoliłaby im na skrywanie uczuć i odgrywanie roli kogoś zupełnie innego. Dzieci są bezpośrednie, wolne od przemyśleń i analizowania konsekwencji zachowań.

Najtrudniej jest mamie, tacie- dorosłemu. To Wam najtrudniej przekroczyć próg żłobka. Nastroje dzieci są naturalną kopią skrywanego samopoczucia rodziców. I nie ma w tym nic zawstydzającego. Dlatego zanim zaczniesz oczekiwać od dziecka zgody na zmianę pomyśl o Twojej akceptacji, Twoich emocjach. To jest przede wszystkim twoje zadanie. 🙂

Mamo, Tato posłuchajcie mnie!

Nie mówcie mi, że będzie wspaniale, bo nie wiecie, jak będzie. I doskonale wiecie, że nie zawsze będzie „wspaniale”. Mogą się zdarzyć trudne chwile, nieraz się potknę, przewrócę.

Mówcie też o trudnościach, nie bójcie się- na nie również powinienem być przygotowany. Wasza wiara w moje możliwości doda mi sił i sprawi, że wstanę i pójdę dalej. W przeciwnym razie się wycofam. Zawsze patrzę na Was, bo Wy wiecie więcej, jesteście dla mnie autorytetami. Nie martwcie się, poradzę sobie, bo wiem, że mnie kochacie i bez względu na wszystko- będziecie ze mną i będziecie wiedzieć. Po prostu wiedzieć. Wszystko.

Czas adaptacji sprawi, że będę się zmieniał. Bądź na to przygotowany. Moje niedojrzałe jeszcze uczucia będą rozbiegały się na wszystkie strony. To za sprawą nowych bodźców, z którymi się zderzam, i z którymi staram się sam zmierzyć. Oswajam się z myślą, że Ciebie przy mnie nie ma, ale ta myśl jest dla mnie nie do przyjęcia, nie umiem i jeszcze teraz nie chcę tego zaakceptować. Z pewnością będę zachowywać się tak przez jakiś czas.

Nie zmuszaj mnie, abym Ci opowiedział, jak spędziłem dzień, jak się czułem, co robiłem. Wiem, że chcesz wiedzieć wszystko z powodu troski, niepokoju, ciekawości. Ale spróbuj mnie zrozumieć. Ja potrzebuję czasu. Dopiero gdy znajdę równowagę w ogromie bodźców, które mnie zaskoczyły, będę gotowy, aby z Tobą porozmawiać. Dlatego…

Zatrzymaj się!

Spójrz na mnie: Jestem gotowy!

Uwierz, że uda nam się przebić przez to szaleństwo obaw i wzruszeń.

A teraz odsuń się trochę, i jeszcze ciut.

I podziwiaj, jak rozkładam skrzydła.

RADY DLA MAMY I TATY NA PIERWSZE DNI POBYTU DZIECKA W PRZEDSZKOLU

PRZYCHYLNIE NASTAWIAJ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA, POKAZUJĄC JEGO DOBRE STRONY, NP. ZABAWY NOWYMI ZABAWKAMI

ZAPEWNIAJ DZIECKO, ŻE PO NIE PRZYJDZIESZ, JEŚLI MOŻESZ, W PIERWSZYCH DNIACH ODBIERAJ JE WCZEŚNIEJ

BĄDŹ STANOWCZY, NIE PRZEDŁUŻAJ POŻEGNANIA Z DZIECKIEM W PRZEDSZKOLU

AKCEPTUJ PŁACZ DZIECKA- TO NATURALNA REAKCJA NA NOWĄ SYTUACJĘ

PRZYPOMINAJ DZIECKU, ŻE PANIE W PRZEDSZKOLU SĄ PO TO, ABY MU POMAGAĆ

ZAPEWNIAJ DZIECKO, ŻE JEST KOCHANE, POŚWIĘCAJ MU W TYM OKRESIE WIĘCEJ CZASU

UBIERAJ DZIECKO W WYGODNE, ŁATWE DO ZAKŁADANIA UBRANIA, KAPCIE, BUTY, PRZYNIEŚ ZAPASOWE UBRANIA I PODPISZ JE

ROZMAWIAJ Z OPIEKUNKAMI O WSZELKICH PROBLEMACH Z DZIECKIEM(CHOROBY, UCZULENIA, KRYTYCZNA SYTUACJA W RODZINIE)

DOWIADUJ SIĘ, JAK PRZEBIEGA ADAPTACJA TWOJEGO DZIECKA, PAMIĘTAJ, ŻE PANIE ZAWSZE SŁUŻĄ POMOCĄ .