32 wizyt PostHeaderIcon Zabawy

Ciecz nienewtonowska

Do zrobienia cieczy potrzeba:

– mąka ziemniaczana

– woda

– miska.

Jeśli chodzi o proporcję – „na oko”. Ważne jednak by najpierw wsypać mąkę ziemniaczaną a potem dodać wody.

Masa solna

Masa solna to najtańszy i najbardziej przyjemy materiał plastyczny dla dzieci. Można tworzyć rozmaite prace według własnej wyobraźni lub korzystając  z prostych szablonów, które są przydatne zwłaszcza dla młodszych dzieci. Przepis na masę jest prosty i sprawdzony od lat.

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

Przygotowaną masę solną z podstawowego przepisu barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej.

Rosnące farby

Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty, a czas wykonania to zaledwie kilka minut. Składniki na rosnącą masę zapewne są dostępne w kuchni każdego ale dostanie je też w pobliskim sklepie. Do wykonania rosnących farb wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb.

Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami.  Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W. Masa po wypieczeniu wysycha, twardnieje i unosi się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia. Zamiennie można użyć też piekarnika, ale trwa to dłużej i trzeba pilnować, żeby masa się nie spiekła.

Domowy piasek

Wystarczy mąka i olej. Według przepisu najlepiej użyć 8 szklanek mąki i jedną szklankę oleju. Taki piasek świetnie się klei i łączy ze sobą. To jakby mokry piasek, który nie wysycha.

Więcej inspiracji znajdziecie Państwo pod adresem: